Datę ustalamy z księdzem proboszczem w kancelarii parafialnej.
Przypominamy, iż zgodnie z postanowieniem Biskupa Ordynariusza rodzice i chrzestni z terenu naszej parafii muszą odbyć nauki przed sakramentem chrztu świętego dziecka. Prosimy nie odkładać tego na ostatnią chwilę.
W naukach uczestniczymy jednorazowo – na zakończenie otrzymujemy zaświadczenie.
Jezus przemówił tymi słowami:
Chrzest święty jest pierwszym sakramentem, jakiego udziela się w Kościele katolickim.
Można powiedzieć, że jest on niejako „bramą” prowadzącą do przyjmowania innych sakramentów. Bez ważnie udzielonego chrztu nie można przyjąć ważnie żadnego innego sakramentu. Jest to sakrament, którego udziela się tylko raz w życiu.
Pozostawia on na ochrzczonym niezatarte znamię, dlatego chrztu świętego nie można po jego udzieleniu odwołać ani unieważnić. Na zawsze pozostaje się osobą ochrzczoną. Stąd decyzja o chrzcie świętym, którą zazwyczaj podejmują rodzice małego dziecka, jest bardzo odpowiedzialna. Przez swoją decyzję rodzice wprowadzają dziecko we wspólnotę ochrzczonych. Muszą zatem zdawać sobie sprawę z powagi wydarzenia i konsekwencji jakie z niego wynikają.
Chrzest jest „zanurzeniem” w Chrystusa – w moc Jego śmierci i zmartwychwstania, przez które pokonał śmierć i grzech. Dla podkreślenia związku Chrztu ze zmartwychwstaniem Jezusa, zazwyczaj udziela się go w niedzielę. Sakrament Chrztu jest też aktem przyjęcia do wspólnoty Kościoła, dlatego zazwyczaj odbywa się podczas parafialnej Mszy świętej.
Formalności
Zapraszamy obydwoje rodziców dziecka, bądź przynajmniej jedno z nich do kancelarii parafialnej na przynajmniej miesiąc przed wybranym terminem chrztu, na rozmowę z kapłanem. Wtedy otrzymamy wszystkie potrzebne informacje oraz kartki do spowiedzi dla rodziców i chrzestnych.
Następne spotkanie w kancelarii ma miejsce tydzień przed udzieleniem dziecku sakramentu chrztu. Należy wtedy mieć ze sobą odpis skrócony aktu urodzenia dziecka oraz znać dane rodziców chrzestnych (wiek i adres zamieszkania). Wtedy również należy dostarczyć zaświadczenia rodziców chrzestnych o tym, iż nie ma przeciwskazań, aby mogli pełnić tę funkcję. W kancelarii zostanie spisany akt chrztu.
Sakrament chrztu, tak jak i inne sakramenty, przyjmuje się zasadniczo we własnej parafii – w miejscu zamieszkania. Jeżeli rodzice z ważnych powodów chcą ochrzcić dziecko w innej parafii, muszą się otrzymać zgodę z parafii zamieszkania.
Na dzień przed chrztem dziecka rodzice i chrzestni przychodzą do kancelarii w godzinach urzędowania, aby podpisać akt chrztu. Przynoszą ze sobą kartki podpisane przez księdza przy spowiedzi.
Rodzice chrzestni
Chrzestni mają obowiązek pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.
(Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 872).
Do godności chrzestnego/chrzestnej może być dopuszczona osoba wyznania katolickiego, która:
– przyjęła już chrzest, bierzmowanie i Eucharystię;
– ma co najmniej 16 lat, uczęszcza na katechezę szkolną;
– prowadzi życie zgodne z zasadami chrześcijańskiej wiary, a w szczególności korzysta z sakramentów świętych.
(por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 874)
Nie mogą być rodzicami chrzestnymi dziecka:
- osoby niepraktykujące;
- osoby, żyjące w związku niesakramentalnym;
- młodzież nieuczęszczającą na katechizację szkolną;
Należy więc z roztropnością wybierać osoby, które poprosimy o pełnienie tej roli i nie prosić o to osób „niepraktykujących”, ale takie, które będą dla dziecka wzorem życia zgodnego z wiarą. Natomiast ci, którzy zostali poproszeni, a wiedzą, że nie spełniają wyżej wymienionych warunków, powinni z szacunkiem odmówić.
Jeśli chrzestni mieszkają w innej parafii niż jest udzielany chrzest, powinni poprosić w swojej parafii o zaświadczenie, że mogą pełnić tę funkcję.